Petr Ježek - Naše Pojizeří, 25.04.2014
Kapitán Jakub Syrovátka hodnotí sezonu hokejistů HC Lomnice
L O M N I C E - Dvěma stříbrnými medailemi ověnčili letošní sezonu hokejisté HC Lomnice nad Popelkou. Jestli šlo o historický úspěch klubu, jaký je rozdíl mezi Libereckou ligou a Pražským přeborem a na další otázky k sezoně odpověděl internetovému portálu www.nasepojizeri.cz 24 letý kapitán lomnického týmu Jakub Syrovátka.

Znovu jste bojovali na dvou frontách a hráli dva zápasy o víkendu, jak je to pro amatérského hokejistu náročné?
Myslím si, že ze začátku sezony v tom problém nebyl. Náš kádr činil zhruba 22 hráčů a mohli jsme se prostřídat. Do Vánoc se nám vyhýbaly zranění, po Novém roce už to bylo horší. Zranilo se nám asi 7 kluků základní sestavy a sezona se dohrávala na 15 lidí, což už bylo náročnější.
Nebylo letos zklamání z předčasného vypadnutí v play off jako loni, ale přece jen, nemysleli jste na jedno zlato?
Rozdělil bych to na dvě části: Nejprve Pražský přebor. V Praze jsme s druhým místem spokojeni, i když jsme pokukovali po první příčce. Umístění v Pražském přeboru je záležitostí celé sezony, nemáte šanci mít výpadek formy, protože se všechny výsledky započítávaly. Liberecká soutěž, myslím že základní část jsme vyhráli celkem suverénně, a play off už je o aktuální formě a o hlavách hráčů. V Liberci je druhé místo zklamáním, fanoušci i my hráči jsme chtěli zvítězit.
Co rozhodlo finále Liberecké ligy s Českou Lípou?
Těch faktorů bylo asi víc. My měli za sebou tři duely kvalifikace o 2. ligu z toho dvakrát HC David Servis České Budějovice, což byl velmi kvalitní celek a vzalo nám to dost sil, protože jsme to hráli na 13 lidí. Lípa měla volno a mohla se na nás v klidu připravit. Ve finále nám došly fyzické a morální síly podle mého názoru. Lípa je celek, který se od počátku sezóny hodně zvednul. Jediní nás také dokázali třikrát porazit. Ve finálových utkáních byli živějším celkem a po zásluze asi zvedli nad hlavu pohár.
Jaký je kromě soupeřů rozdíl mezi Libereckou ligou a Pražským přeborem?
Značný rozdíl je v cestování, do Prahy jezdíme společně autobusem, kde probíhá cestou zpět tmelení kolektivu. Jako další pozitivum vidím kvalitu našich soupeřů (Hvězda, Letňany). Výhodu vidím i ve vlastních zimních stadionech (Hvězda, Letňany, Louny, Roudnice, Kobra, Zbraslav), ale co se mi nelíbí, jak někde k mužskému hokeji v Praze (krajská liga) přistupují kluby. Po rozbruslení se nedělá led a jde se rovnou hrát, ledaři nejsou schopni ani usadit brány před zápasem. Pochvalu v tomto směru dostanou Louny, Roudnice i Hvězda. V Liberci to v tomhle směru funguje dobře. Co mají obě soutěže společné jsou malé návštěvy diváků, možná letošní výjimkou byly zápasy v Roudnici a Lounech.
Komu ze spoluhráčů se v sezoně nejvíc dařilo nebo kdo nejvíc překvapil?
Nechtěl bych nikoho vyzdvihovat, tým fungoval jako jeden celek. Letos k nám přišli nový kluci (D. Knap, J. Kedršť,D.Kuch, kompletní sezónu odehrál M. Vašek a po Vánocích si nechal říct V. Lacek), kteří bezvadně zapadli do kabiny. Pokud děláte kolektivní sport, musíte vědět na 100%, že se můžete spolehnout na spoluhráče. Proto, bych nechtěl nikoho jmenovat.
Proti jakému soupeři se vám hrálo nejlíp a se kterým byste si dali příště zase rádi odvetu?
Dobře se mi hraje proti celkům, kteří chtějí hrát hokej. V Pražském přeboru to jsou Letňany nebo Hvězda, z těchto zápasů člověk vidí v čem se má ještě zlepšovat. V Liberci si rád zahraju proti VTJ, v tomto celku je řada dobrých hokejistů.
Jaký bude příští ročník, přijdou v Lomnici nějaké změny?
To vám v tuhle chvíli nemůžu říct. Já doufám, že tým se udrží pospolu, protože má potenciál minimálně na 6 let. Jsme všichni celkem mladí. Letos jsme skončili dvakrát na druhém místě, tak za rok doufám v posun tabulkou na vrchol.